【used】Fender / Adam Clayton Jazz Bass Sherwood Green Metallic 2019 4.145kg #US19051905【GIB Yokohama】
Sale Sold out
Taxes included. Free Shipping for all countries
10,000+ Orders Shipped Trusted worldwide
Specialist Guaranteed Quality assured by Japan's
dedicated bass experts
Description & Condition
Fender is the number one brand of electric guitars and basses.
The Jazz Bass was released as a higher-end model of the Precision Bass.
This model is the signature model of Adam Clayton, the bassist of the Irish rock band U2.
Manufactured in 2019.
The body is Alder and the fingerboard is Rosewood, a classic wood composition.
The color is finished in Sherwood Green Metallic, which is very cool.
The neck is satin painted for good playability.
Approximately 90% of the frets remain.
The truss rod works well.
The neck is in good condition.
The condition of the body and painted surface shows some minor scratches. There is a 10mm dent near the bridge PU.
The electrical system is in good condition.
No obvious modification points were found.
Controls: Neck PU volume, Bridge PU volume, Master tone
Nut width: 38.6mm
Bridge part string pitch: 19.0mm