【used】Bacchus / WL5-ASH33-AC RSM/M WBD #GJ02165 5.105kg【GIB Yokohama】
Sale Sold out
Taxes included. Free Shipping for all countries
10,000+ Orders Shipped Trusted worldwide
Specialist Guaranteed Quality assured by Japan's
dedicated bass experts
Description & Condition
Bacchus is a Japanese brand based in Nagano, Japan.
The 33" scale is a major feature of this model, and the sweetness of the treble strings in particular is a distinctive feature.
Playing this bass makes you feel that 34" scale may not always be the right scale.
The neck and fingerboard are made of roasted maple.
Controls include volume, balancer, treble, bass and pre-amp bypass switch.
SPEC
Body : Ash
Neck : Roasted Maple
Fingerboard : Roasted Maple
Nut : Graphtech®TUSQ XL
Bridge : Vintage Type
Machineheads : Open Gear Type
Fret : Nickel Silver
Pickups : Original JB set
Preamp : Bacchus Original 2 Band EQ
Controls : Vol,Balancer,Treble,Bass,Preamp ON/OFF SW
Scale : 838mm(33 inch)
Width at Nut : 46.0mm
Fingerboard Radius : 400R
Finish : Urethane
Fret remaining : approx. 80%.
The truss rod and neck are in good condition.
The body and paintwork are in good condition overall, with few scratches.
No obvious modifications were found.
Controls: volume, balancer, treble, bass, active-passive switch SW.
Nut width : 46 mm
Pitch between strings at bridge : 18 mm
Year of manufacture : unknown
Country of manufacture : INDONESIA
Accessories : Original soft case
The GIB craftsmen have adjusted the instrument to make it easier to play.
serial number : #GJ02165
Weight : 5.105kg
Fret: 80% remaining
Truss rod: good working
Neck condition: good.
Controls: volume, balancer, treble, bass, active passive switching SW
Body condition: there are few wounds and the condition is good overall.
Nut width: 46 mm
String spacing: 18mm