【outlet】Warwick / PS Streamer CV 4 TS NAT 3.350kg #C013024-24【GIB Yokohama】
Sale Sold out
Taxes included. Free Shipping for all countries
10,000+ Orders Shipped Trusted worldwide
Specialist Guaranteed Quality assured by Japan's
dedicated bass experts
Description & Condition
Warwick is a global guitar and bass brand based in Germany.
In recent years, we have started distributing global brands such as Sadowski.
We are increasing our presence in many fields and have released many attractive products.
The company has several models, but this is by far the most popular German-made Streamer.
The ergonomic body design provides excellent playability for the player.
Warwick's unique smooth start-up creates a comfortable playing feel.
The sound is characterized by having a core, yet containing many beautiful overtones.
That's why Warwick basses are so useful in ensembles of all genres.
●SPECS
・Machineheads: Graph Tech Ratio Machine Heads with wooden pegs
・Nut: Just-A-Nut III Brass
・Neck Wood: 1-piece Maple Neck
・Fretboard: Rosewood fingerboard (fretted), Tigerstripe Ebony fingerboard (fretless)
・Inlay: Dot Inlays
・Fluorescent Side Dots: lluminated Side Dots
・Fingerboard Radius: 9.5""
・Scale length: 34"""" (long scale)
・Width Nut: 38,5 mm / 1.5""
・Width 12th fret: 54,0 mm / 2.1""
・Width 24th fret: 61,5 mm / 2.4""
・Fret quantity material and size: 21 Jumbo Bronze (extra hard) frets (width: 2.9 mm / height: 1.3 mm)
・Frets: IFT - Invisible Fretwork Technology
・Body Shape: Curved Body shape
・Bodywood (Topwood / Backwood): US Swamp Ash body
・Pickups: Passive MEC J/J Alnico 5 pickups with Metal Cover
・Electronics: Passive Warwick electronic
・Pot layout: Volume (Neck) / Volume Bridge / Tone Treble / Tone Bass
・Pickguard: Cream Pickguard
・Bridge system: 2-piece solid Brass Warwick Bridge
・Strap system: Warwick security locks
・Construction: Bolt-On
・Color Possibilities Righthand: Natural Oil Finish, Transparent Satin or High Polish Finish
・Color Possibilities Lefthand: Natural Oil Finish, Transparent Satin or High Polish Finish
・Hardware color: Black, Chrome or Gold hardware
・String label / gauges: Warwick EMP-strings 045"""" - 105"""" (38200M)