【new】Sadowsky / MX21 VJ5 BLK/R 4.3kg #L001148-24【GIB Hyogo】
Sale Sold out
Taxes included. Free Shipping for all countries
10,000+ Orders Shipped Trusted worldwide
Specialist Guaranteed Quality assured by Japan's
dedicated bass experts
Description & Condition
In addition, the neck has been changed to roasted maple.
It is finished in satin and feels smooth to the touch.
The back panel is a screwless type, just like Warwick.
The inside of the cavity is sealed with copper foil tape. It's wonderful.
Pickups are hum cancel type like Sadowsky.
Controls are volume, balancer, bass, and treble.
A push-pull switch allows the active circuit to be bypassed for passive playing.
The powerful and crisp sound sounds a little more flashy than recent NYC models.
Some people may prefer this model for its sound alone.
Recommended.
●SPECS
5-String Electric Bass
Scale Length: 34" (864 mm)
Bolt-On Construction
Body Wood: Okoume
Neck Wood: Roasted Maple
Fingerboard: Morado (Pau Ferro)
Fingerboard Radius: 12"
Nut: Sadowsky Just-A-Nut III
Nut Width: 1.875" (47.6 mm)
Frets: 21 Nickel Silver (width: 0.094" (2.4 mm) / height: 0.051" (1.3 mm))